17 Ağustos 2010 Salı

Misimovic Varsayımı


Yaklaşık 3-4 gündür Galatasaray'ın Wolfsburg'un forvet arkası Misimovic ile ilgilendiği yoğun bir şekilde gündemi meşgul ediyor. Haberin doğruluğu konusunda fikrim yok, ben geldiğini varsayarak etkili olup olamayacağını değerlendirmek istiyorum..

GENEL BİLGİ

Zvjezdan Misimović (d. 5 Haziran 1982, Münih), Bosna-Hersekli futbolcu.

Futbola ilk olarak SV Nord Lerchenau, TSV Forstenried, SV Gartenstadt Trudering gibi amatör takımlarda başlamıştır. 2000 yılında Bayern Münih 'e transfer olmuştur. Ancak Bayern Münih 'in a takımında oynayamayan Misimović, çoğunlukla Bayern Münih II kadrosunda yer almıştır. 2004-05 sezonu başında VfL Bochum 'a transfer olmuş ve burada 3 sezon boyunca 90 maçta 21 gol atmıştır. 2007-08 sezonunda 1. FC Nürnberg 'de oynayan futbolcu, 2008-09 sezonu başında 4 milyon karşılığında VfL Wolfsburg 'a transfer olmuştur.

Milli Takım Kariyeri
Milli takımının formasını ilk kez 18 Şubat 2004 tarihinde Makedonya 'ya karşı giymiştir. Şimdiye kadar 32 kere milli takım formasını giyen Misimović, Bosna-Hersek Millî Takımı 'nın en önemli kozlarından birisidir.10 Eylül 2008'de Estonya'yı 7-0'lık skorla alt eden Bosna Herseğin 4 golünü atmıştır.


ANALİZ

Misimovic oyun stili olarak Fenerbahçeli Alex de Souza ile çok benzerlik gösteren bir oyuncu. Topsuz alanda pek hareketli biri değil. Pres uygulamayan bir oyuncu. Yani Türkiye'ye gelse 2. maçtan sonra "koşmuyor" yaftası takılacak bir oyuncu. Ancak ve ancak oyunu iyi okuyan bir oyuncu olduğu için doğru yerde, doğru zamanda olacak bir oyuncu. Oyun zekası üst düzey bir oyuncu. Şut özelliği var, pasları çok iyi. Fizik olarak ikili mücadelelerde Elano ve Lincoln kadar kırılgan değil. Genelde Balkan ülkelerinde oynayan oyuncular Türkiye'de başarılı olur. Baliç, Boliç, Prekazi gibi iz bırakan isimler var. Misimovic kalitesi itibarıyla iz bırakabilecek bir oyuncu. Ama şuanki Galatasaray felsefesinde iş yapacağını sanmıyorum.

İŞ YAPAR MI ?

Misimovic'den verim alınması için onun serbest bırakılması gerekiyor. Buda Rijkaard felsefesine aykırı birşey. Eğer Galatasaray 4-3-3 inadından vazgeçmez ise Misimoviç'in gelişi hiçbir işe yaramaz. Galatasaray'a daha koşan bir oyuncu gerekiyor. Eğer orta sahada 2 kişi çok koşan ve defansif yönü çok kuvvetli oyuncu olursa Misimovic göze batmaz. Ama eğer Sivas maçındaki ortasahada oynarsa sonuç hüsrandan öteye gidemez. Eğer Misimovic gelecekse Galatasaray'ın 1 senedir ısrarla denediği dizilişinden ve felsefesinden vazgeçmesi gerekiyor. Misimovic, Fenerbahçe'de Alex'in yaptığı etkiyi yapabilir ve Galatasaray'ın çift forvet oynama lüksünü elinden alabilir. Kesinlikle 4-4-1-1 sistemi ile oynamak zorunda kalabilir Galatasaray. Felix Magath bile şampiyon yaparken Wolfsburg'u bazı maçlarda kullanmadı Misimovic'i. Çünkü takımın direncini azaltıyordu.

ONUN YERİNE BİR KANAT BİR ORTA SAHA

Galatasaray, Misimovic'e o kadar para vereceğine koşan ve top çalan bir orta saha ve bir kanat almalı. Kanat alırsa Arda'yı içerde kullanabilir. Koşan orta saha zaten gerekiyor. Defansı, forvete bağlayacak çift yönlü bir oyuncu şart. Eğer iyi bir kanat alınırsa Arda, Misimovic'in katacağını fazlasıyla katar forvetin arkasında. Ayrıca Emre Çolak gibi bir tercihte mevcut. Ama şunu söylemekte fayda var, Galatasaray fazlasıyla geç kalmış durumda..

ST

Yorumlayınız..

Yorum Gönder

  ©Soccer Tactic | Futbolun Mutfak'ini Sergiliyoruz - Her hakkı saklıdır.

Template by Soccer Tactic | -