29 Ekim 2010 Cuma

Yine Güçlü Rakip | Bursaspor - Fenerbahçe (Maç Önü)


PAOK, Kayseri, Young Boys, Trabzonspor, Beşiktaş, Galatasaray.. Bunlar Fenerbahçe'nin Aykut Kocaman yönetiminde çıktığı ciddi maçlar. Bunlardan 4 yenilgi (PAOK 1. maç, Young Boys 2. maç, Trabzon, Kayseri) ve 4 (PAOK 2. maç, Young Boys 1. maç, Galatasaray, Beşiktaş) beraberlik ile ayrıldı.. Şimdi rakip yenilgisiz Bursaspor.

FENERBAHÇE VE GÜÇLÜ RAKIPLERİ

Volkan, Gökhan Gönül, Bilica, Yobo, Caner, Kazım, Emre , Mehmet Topuz, Stoch, Alex, Semih

Vaziyet böyle olunca Fenerbahçe için umutlu konuşamayacam. Üstelik deplasmanda olduğu için daha bir kötümserim diyebilirim. Fenerbahçe büyük maçlarda iyi oynamıyor, sonuca gitmiyor. Çünkü sahip olduğu oyunculardan Emre, Niang, Alex, Lugano, Gökhan ve Volkan dışında pek büyük maç tecrübesi olan oyuncu yok. Stoch ve Dia Avrupa'nın orta sınıf takımlarından geldiler. Yobo'da Everton'da büyük maçlar da pek kullanılmadı diyebiliriz. Aşağıdaki bilgiler ışığında Fenerbahçe'nin çok zorlanacağını düşünüyorum. Bilica'nın oynayacağı tahmin ediliyor. Bilica'nın bireysel hatası fazla ve diğer savunmacılarla uyumsuz görüntüsüyle Fenerbahçe'nin işini zorlaştıracağını düşünüyorum.

Güiza, Dia, Niang, Selçuk Şahin ve Özer Hurmacı’nın yanı sıra İlhan Eker, Uğur Boral ile Galatasaray maçında cezalı duruma düşen Lugano da Bursaspor’a karşı takımdaki yerini alamayacak.

Fenerbahçe'nin büyük maçlarda yaşadığı başlıca sıkıntı Alex'in kanatları besleyememesi oldu. Zayıf takımlar karşısında Stoch ve Dia çok etkili olurken Alex kitlendiği zaman ne kadar zorlanıldığını gördük. Kanat sorununun yanı sıra orta saha da 2. topları Fenerbahçe'nin alamadığını görüyoruz. Fenerbahçe'nin maç kazanması için Emre'nin üstün bir çabasına ihtiyacı var. Çünkü Emre tek başına 2 kişilik görev üstleniyor. Hem savunmadan top çıkartıyor, hem çıkarttığı topları olumlu kullanıyor hem de top kazanmaya çalışıyor. Hepsini aynı anda yapmaya çalışınca da bocalıyor.
Niang'ın olmaması Fenerbahçe'nin daha fazla gol pozisyonu vermesi demek. Çünkü Niang en kötü oynadığı zaman bile en azından ileride top tutuyor ve rakibi oyalıyor. Niang'ın yokluğu Bursa'nın pozisyon zenginliğini. 2 sene önce Nonda'nın Galatasaray'a kattığını Niang'da Fenerbahçe'ye katıyor. Tabir yerinde ise "varlığı bile yetiyor" bu oyuncuların.

BURSASPOR CEPHESİ

Ivankov, Mustafa (Ali Tandoğan), Ömer, İbrahim, Vederson, Volkan , Ergiç, Hüseyin, Batalla, Ozan, Turgay (Sercan)

Bursa'nın Sami Yen'de kazandığı Galatasaray maçına bakacak olursak, o maçta Galatasaray oynamış ancak Bursa 3 pozisyonun 2'sini atarak galip gelmişti. Ertuğrul hoca maçtan sonra Galatasaray'ı tebrik bile etmişti.


İLK YARI BURSASPOR
Kontra - Atak


Bursa'nın tıpkı o maçta ki gibi katı savunma ve oyunu geride kabullenip kontra ataklarla gol arayacağını düşünüyorum. Özellikle Batalla'nın kontra atak anlarında çok boş kalacağını ve kanatları doğru şekilde besleyeceğini düşünüyorum. Eğer Bursa savunmasını iyi yaparsa bu maçtan istediğini alır. Savunma arkasına atılan toplarda Volkan ve Sercan'ın hızından yararlanmak isteyecek olan Bursa, Bilica, Caner ve Topuz'un geri dönüşlerde yaşadığı sıkıntılardan pozisyon arayacaktır.

2. YARI BURSASPOR Kanat FutboluEğer 2. yarıya berabere çıkarsa Bursaspor, çok iyi yaptığı kanatlardan vurma işini yapacaktır. Volkan ve Ozan ile pozisyonlar yakalayacaktır ve Sercan'ın kanatlara yanaşması ile daha da galibiyeti kovalayacaktır. Fenerbahçe'nin yumuşak karnı Caner'in bu atakları bertaraf edeceğini sanmıyorum. 2. Yarı Fener için kritik isimler Gökhan ve Caner olacaktır. Bu devrede Bursa onların hatalarından pozisyon arayacaktır. Volkan, Ozan ve Sercan'ın yapacağı koşular ile Caner ve Gökhan'ı zorlayacağına eminim. Kazım eğer Fenerbahçe'de şans bulursa Volkan'ın işi çok kolay olacak. Fenerbahçe'nin savunmaya yardım eden kanatlara ihtiyacı var bu hafta. Stoch ve Kazım da Bursa'nın isteyeceği tip oyuncular.

Sonuç Tahmin: Ben bu maçtan az gol bekliyorum, Bursa'nın yenilmeyeceğini düşünüyorum. Pozisyon anlamında kısır geçebilir ancak Bursa beklenmedik anlarda bulacağı gollerle sonuca gidebilir. Çok zor bir maç bizleri bekliyor. Eğer Bursa kazanırsa, 3 büyükler diye tabir edilen takımların şampiyonluk şansı çok aza inecek. Fenerbahçe kazanırsa lige renk geleceğe benziyor. Ama Bursa kaybetmez diyorum

Yorumlayınız..

Yorum Gönder

  ©Soccer Tactic | Futbolun Mutfak'ini Sergiliyoruz - Her hakkı saklıdır.

Template by Soccer Tactic | -