19 Kasım 2010 Cuma

Ibretlik Fiyasko Misimovic | Ben Demiştim..


17 Ağustos günü, Misimovic transferi ile ilgili harketli anlar yaşanırken Misimovic'in geldiğini varsayarak bir yazı yazmıştım. Bu yazıda Misimovic'in Galatasaray'ın aradığı kan olmadığını ve vazgeçilmesi gerektiğini dillendirmiştim. Nitekim Misimovic, ilk yarıyı bile tamamlayamadan kadro dışı kaldı.

Belki kadro dışı kalma nedeni teknik nedenler pek değil. Ruhsuzluğu, başka takıma gitmek istemesi, kana kana sakız çiğnemekten maç oynadığını bile unutması gibi faktörler muhakkak daha etkilidir. Modern futbolda hiçbir hoca oyuncusunu "sistemime uymuyor, kötü oynuyor" gerekçesiyle afaroz edemez ki bu kadar pahalı bir oyuncuyu hiç edemez.

Misimovic'in bir röportajında "futbolcu Hagi, hoca olan Hagi'nin takımında yer bulamaz" açıklaması çok ilgimi çekmişti. Misimovic, Hagi'nin niteliksiz bir kopyası diyebiliriz. Ben bunu daha önceden söylemiştim. Kimsenin Misimovic'ten orta saha da alan daraltıp kendine pozisyon ayarlamasını beklememesini söylemiştim. Hatta dost meclislerinde Annan tipi bir orta saha gelmiyorsa Misimovic'in gelmesinin hata olacağını söylemiştim. Ama SarıKırmızı gözler hemen Misimovic'in uzun şutlarına aldandı ve bir anda beklenti yükseldi. Özellikle demirbaş Galatasaraylı bloglar çok fena halde abarttılar bu oyuncuyu. Lincoln'ün gelişine çok benzedi Misimovic'in gelişi.

17 Ağustos tarihli, transfer öncesi post'umdan yola çıkarak şu durumu özetlemek gerekirse.

  • "Topsuz alanda pek hareketli biri değil. Pres uygulamayan bir oyuncu. Yani Türkiye'ye gelse 2. maçtan sonra "koşmuyor" yaftası takılacak bir oyuncu"

Bu fikrime hala katılıyorum. Nitekim gördük. Hocası bile koşmadığı gerekçesiyle küplere bindi. Ama yaradılış olarak böyle bir adam. Alınırken bilinmesi gerekirdi.

  • "Misimovic kalitesi itibarıyla iz bırakabilecek bir oyuncu. Ama şuanki Galatasaray felsefesinde iş yapacağını sanmıyorum."

Galatasaray'ın bir felsefesi yok gibi gözüksede en azından klüpte barınamayan oyuncu tipi belli. Kırılgan ve mücadele sevmeyen oyuncular tutunamıyor. Bende bunu öngörerek böyle bir değerlendirmede bulunmuştum.


  • "Galatasaray'a daha koşan bir oyuncu gerekiyor. Eğer orta sahada 2 kişi çok koşan ve defansif yönü çok kuvvetli oyuncu olursa Misimovic göze batmaz. Ama eğer Sivas maçındaki ortasahada oynarsa sonuç hüsrandan öteye gidemez."

Galatasaray'ın mevcut kadrosunda Misimovic'in günah keçisi olacağı belliydi. Orta saha bu kadar kalitesiz top kapma özelliklerine sahipken Misimovic gibi koşmayan bir adam eleştiri oklarının hedefi oldu.

  • Galatasaray, Misimovic'e o kadar para vereceğine koşan ve top çalan bir orta saha ve bir kanat almalı

Evet bu sözün bittiği yer. Boşuna almayın diye tavsiyede bulunmuştum ama ne yazikki aldılar ver şuan satmak için klüp arıyorlar. Keşke daha detaylı araştırılsaydı..

17 Ağustos Tarihli Misimovic analizi için -> MİSİMOVİÇ VARSAYIMI

Yorumlayınız..

Yorum Gönder

  ©Soccer Tactic | Futbolun Mutfak'ini Sergiliyoruz - Her hakkı saklıdır.

Template by Soccer Tactic | -